" />
You are here :

Rushcliffe Sports Awards 2017

Rushcliffe Sports Awards

The Rushcliffe Sports Awards are an integral part of the sporting calendar in Rushcliffe and a great opportunity to celebrate the achievements of the borough’s sports people.

The Sports Awards aim to mark the achievements, dedication and determination of our athletes and the invaluable contribution of our voluntary coaches, officials and administrators.

The awards were organised in partnership with the Rushcliffe School Sports Partnership and the 2017 awards took place on Wednesday 22 November at The Becket School.

For gallery of photos from the glittering awards visit https://www.facebook.com/rushcliffeborough/

The nominees and winners were:

Service to Performance and Leadership in Sport award

Chris Read

Junior Team of the Year

Rushcliffe Athletics Club Junior Cross Country Team

Nottingham Corsairs U10’s - winners

Becket Rowing Club Junior Girls Squad

Junior Volunteer of the Year

Finlay Hood – Athletics - winner

Alex Fray – Squash and Tennis

Coach of the Year

Declan Gamble – Rowing

Ryan Wilcock – Bingham Penguins and Gemma Wilcock – Bingham Penguins - winners

Charlotte Attwood – Wilford Bowmen

Martin Findlay – Rushcliffe Athletics Club

Primary School Team of the Year

St Peters East Bridgford Primary School J Rock Team

Edwalton Primary School Year 6 Boys Football Team

St Peters East Bridgford Primary School Boys Table Tennis Team - winners

Secondary School Team of the Year

West Bridgford School Dance Company

Rushcliffe U16 Boys Football Team - winners

Club of the Year

Rushcliffe Athletics Club - winners

Bingham Rugby Club – Little Ruggers

Holme Pierrepont Running Club

 

Junior Sportsperson of the Year

All shortlisted nominees in this category will receive a FANS membership where they can access Rushcliffe Borough leisure facilities free of charge as well as funding from the Rushcliffe Elite Sports Grant to support the cost of competing at International and National level.

We're pleased to announce Rachel Heap – Rowing (GB) as this year's winner.

and shortlisted were:

Matthew Bondswell – Football (England U16)

Kate Davis-Bavin - Touch Rugby (England U18)

Rachel Heap – Rowing (GB)

Alex Mighten – Football (England U16)

Zach Pearson – Canoe Slalom (GB)

Ewan Vernon – Canoe Slalom (GB)

Olivia Whitelaw – Equestrian (GB)

The Dave Bullas awards for School Games went to:

Edwalton Primary School - junior section - winner

West Bridgford School - secondary section - winner

 

Enrolled to the Rushcliffe Roll of Honour were:

David Maddison, former headmaster St Peters East Bridgford Primary School

Doug Hendry, Nottingham Corsairs Rugby Club


Contact Us

Contact Us

Rushcliffe Borough Council Customer Services